Mimarlar En Çok Hangi Programları Kullanıyor?

Yurt dışında mimarlık yapmayı mı düşünüyorsunuz? Peki gideceğiniz bölgede en çok hangi mimari programlar kullanılıyor biliyor musunuz? İşte bölge bölge mimarlık ve iç mimarlık iş ilanlarında en çok aranan kriterler.

Türk Lirasının son dönemde dövize karşı ciddi anlamda değer kaybetmesi zaten asgari maaş düzeyinde olan mimarlık ve mühendislik maaşlarını daha da değersizleştirdi. İş böyle olunca beyin göçü tekrar gündeme geldi. İnsanlar emeğinin karşılığını dövizle kazandıran ülkelerde aramaya başladı.

Sizler için yurt dışında özellikle ABD, İngiltere ve Avrupa çemberinde mimar ve iç mimarlar için en çok aranan özellikleri araştırdık.

Amerika Birleşik Devletleri’nde mimarlık:
Amerika’da mimarlık bir göçmen için diğer ülkelere nazaran daha iyi. Nedeni ise zaten birçok ulustan insanı içinde barındırıyor olması. Böylece ırkınıza göre bir yabancılama muamelesi görmüyorsunuz. (İstisnalar olabilir)

Birçok firma ilanında renk, dil, ırk, din gibi konularda ayrımcılık yapmadığını özellikle belirtiyor.

Eğer ABD’ye bir mimar olarak gidiyorsanız iş ilanlarında bilmeniz gereken bilgisayar programları şöyle:

Revit (BIM): BIM tabanlı yazılımlardan özellikle Revit, ABD’de iş ilanlarında neredeyse AutoCAD’den bile daha fazla aranan özellik olarak öne çıkıyor. Eğer bir firma mimar arıyor ve özellikle Revit talep etmiyorsa, mutlaka şu ibareyi kullanır: “Revit tercih sebebidir”
AutoCAD: Tüm mimarlar için olmazsa olmaz özelliğe sahip olan AutoCAD, ABD’deki mimarlık ofisleri için de olmazsa olmazlar içinde yer alan bir standart.
SketchUp: Mimarlar ve iç mimarlar için en çok talep edilen iki büyük 3D bilgisayar yazılımlarından biri SketchUp.
Rhino: Daha çok üç boyutlu görselleştirme ihtiyacı duyan firmalar mimarlar ve özellikle iç mimarlar için Rhino‘yu şart koşuyor. Üç boyutlu görselleştirme programlarından Türkiye’de sıkça kullanılan 3Ds Max programına ise pek rastlanmıyor.
MS Office (Word, Excel, Outlook/Google Suite): ABD’de masa başı işlerde tüm işlerde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Mimar ve iç mimarlar da buna dahil.
Microsoft Project: Proje yönetim ve proje planlama ile ilgili ABD’de en çok kullanılan programlardan biri. Her ne kadar firmaya göre bu talep değişkenlik gösterilse de çoğunda “ileri seviye”de bilinmesi gereken programlar arasında yer alıyor.
Maaşlar genelde yıllık olarak konuşulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir